1 липня 2019р. розпочався другий етап проекту – з України до Литви виїхала група підлітків, яких торкнулась війна:  група школярів із Станиці Луганська під керівництвом Тетяни Домащенко та діти-переселенці зі Львова у супроводі Лесі Довганик та Наталі Марійчук.

Підлітки  мають розібратися, яким є новий світ, які професії та навички вимагатиме 21 сторіччя, як будувати кар’єру, а також познайомитися із Європою – її мешканцями,  культурною спадщиною та цінностями. Дехто із дітей їде за кордон вперше. 

Довгий шлях до Литви – автобус, потяг, аеропорт, поспортний контроль, літак, знов автобус.

Європа, вітаємо тебе!

Нас приймає Зіна Жінентьєне. Ця дивовижна жінка, після 40 років викладання в університеті Вільнюсу, створила приватну школу та біодинамічну ферму в селищі Melkio Mokikla в 25 кілометрах від Вільнюса, де навчає дітей любові до рідної литовської природи, мови, культури. Влітку школа приймає  дітей із різних міст та країн.

“Це добре, коли діти знаються на нові технології – каже Зіна, – але хіба погано, якщо вони навчаться пекти хліб та будувати житло із глини та соломи?”

Будівлі з еко-матеріалів, дерев’яні меблі, дивовижні споруди-напівкулі, і мальовничі краєвиди – таким постає школа у відеообзорі Тетяни Домащенко. https://www.facebook.com/100010724298906/videos/vb.100010724298906/867252953642173/?type=2&theater

НАВЧАННЯ

І почались насичені дні навчання. Литовські партнери щиро ділилися своїми знаннями та баченням професій майбутнього.

Психолог Юрга Тулейкєне прочитала лекцію «Можливості кар’єри та які можливості відкривають стартапи”,  Йонас Стравінкас, фахівець з економіки та фінансових стратегій, (тема “Моє майбутнє в моїх руках”) розповів про те, що в сучасному світі змін треба бути готовим до різних життєвих подій, не боятися відмов та шукати можливості в будь який ситуації. Тема виклакала спалах дискусії. Богуславас Гружевскіс поєднав щастя та кар’єру в своїй лекції  “Щаслива людина – успішна кар’єра”. І, ще один тренінг наостанок, “Які можливості відкривають стратапи” від тренера Сімонаса.

Заняття проходили у вигляді тренінгів, мозкового штурму, дискусій у великих і малих групах, були рольові ігри та кейс-уроки. Це не лише зробило тему кар’єри та професійної освіти більш зрозумілою та привабливою, а також розбудило творчу енергію дітей, які охоче генерували нові цікаві ідеї.

Чи можна навчатися, просто танцюючи? Психолог Лайма довела, що можливо. Тема “Поведінка” була проведена у вигляді Dance Impression. Часу було замало, всі хотіли продовжувати, або принаймні, зустрітися ще раз.

І знов Зіна Женетьєне із майстер-класом, як будувати еко-будинок. Спочатку лекція-презентація, а потім – реальні практичні заняття. Може, в Станиці-Луганській  незабаром з’явиться така школа? Чи креативний простір для молоді?

ЗНАЙОМСТВО З ЛИТВОЮ

Знайомство із Литвою почалося з екскурсії до Вільнюсу. Маленькі вулиці старого міста, Вільнюський університет, сучасна бібліотека, обсерваторія.

Наступного для знайомство з Литвою продовжилося в місті Тракай, де підлітки відвідали великий острівний замок – колишню резиденцію литовських князів.  

Але продовжилося і професійне навчання – підлітки відвідали Центр професійного навчання (Elektrenu PMC), де навчають більш ніж двадцяти сучасним професіям, таким як  електрик, кондитер, фахівець з графічного дизайну тощо, та літню школу професійного навчання (Sodziaus Meistrai).

СВЯТА

6 липня – День державності Литви, день коронації литовського короля Міндаугаса у 1252 році. Цей день вважається початком інтеграції країни до Європи та її орієнтації на західно-європейську демократію. В цей день по всій країні проводиться багато культурних та просвітницьких подій, в центральному кафедральному соборі відбувається святкова літургія.

Молодь провела цей день в місті Карнаве, де відбувся ярмарок та інсталяція стародавньої Литви. І це ще один погляд на наших друзів і можливість навчитися цінувати своє минуле – історію та культуру, скрізь роки та сторіччя.

А ввечері дітей чекала ще одна дивовижна зустріч – із пастором Альгідрас Тольятас. Він розповів про своє життя, як і чому він обрав свою професію, дав важливі поради на майбутнє.

Наступного дня було свято Івана Купали. Діти підготували справжні українські вечорниці, співали українські пісні, розповідали про наші традиції та свята.

Головною подією вечора стала театралізована легенда про злого Змія та хороборого Івана Купала, який зміг його перемогти. І дівчата в цей день кидають вінки і воду та ворожать на свого суженого.   

І все це відбувалося на мальовничій галявині поруч з озером. І ватра, і кидання вінків у воду. І ще обмін подарунками та  емоціями, спогади про проведений час.

НАС ЧЕКАЄ УКРАЇНА.